0.79’luk Faiz Devreye Girdi

HAZİNE ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın müjdelediği sıfır konuta düşük faiz uygulaması devreye girdi.
0.79’luk Faiz Devreye Girdi
Tarih : 9.1.2020
 • Linkedin'da paylaş
 • Whatsapp'da paylaş
 • Eksilt
 • Artır
 • Yazdır

Bakan Albayrak 27 Aralık’ta yaptığı açıklamada kamu bankalarıyla görüştüğünü, sıfır konutta faizin 0.99’dan 0.79’a düşeceğini açıklamıştı. Bankalardan da beklenen adım geldi. Ziraat Katılım, sıfır konutta aylık finansman oranını yüzde 0.79’a düşürdü. Ziraat Katılım’dan yapılan açıklamaya göre, banka, 500 bin liraya kadar ve azami 120 ay vadeli olmak üzere, sıfır konutlarda finansman oranını dün itibaren yüzde 0.79’a indirdi. Söz konusu konut finansmanı kapsamında, konutun tespitinde, ‘konut üreticisi (müteahhit ve/veya yüklenici firma) tarafından ilk kez satışa konu edilen’ koşulu aranacak.

ALICI HAREKETE GEÇER

Konut kredi faizlerinin düşmesiyle 2019’un ikinci yarısından sonra satışlar artış göstermişti. Ancak bu artışta ağırlık 2. el konutta oldu. Birbirine çok yakın seyreden birinci ve ikici el satışta makas giderek açıldı ve sıfır konut payı yüzde 35’e kadar geriledi. 2019’un 11 ayında 1 milyon 146 bin 655 konut satılırken, bunun 710 bin 453’ü ikinci el oldu. Gayrimenkul sektörü temsilcileri son aylarda sıfır konuta özel bir teşvik beklediklerini sıkça dile getirdi. Beklenen teşvik de geldi. Atılan bu adımla yeni yıla şevkle girdiklerini belirten sektör temsilcileri bekleyen alıcıların alıma geçeceğini, 2020’nın daha iyi bir yıl olacağını öngörüyor. Son 5 yıldır kamu bankalarının sunduğu en cazip faiz oranlarının devreye girdiğini belirten sektör temsilcileri, sektörlerindeki iyileşmenin istihdama ve ekonomiye pozitif etki sağlayacağını ifade ediyor. Maliyet artışına karşı uzun süredir zam yapamadıklarını, ancak yakın zamanda konut fiyatlarının artacağını dile getiren sektör temsilcileri ‘alım için doğru zaman’ mesajı veriyor.

En Yeni İçerikler
 • 2020 Yılında İnşaat Sektörü Nasıl Başladı?
  İnşaat sektörü güven endeksi, Ocak 2020´de yüzden 14.6´lık bir artış gösterdi ve 78.9´a ulaştı. İnşaat sektörü 2020´ye moralli başladı...
  29.1.2020
 • Konut Alırken Kullanılan Yapı Malzemesine Dikkat Edin
  Ülkemizin deprem kuşağında olması, inşa edilen konutların kalitesini daha da artırıyor. Konutların deprem yönetmenliklerine uygun ve kaliteli malzemelerden üretilmesi gerekiyor.
  29.1.2020
 • Gayrimenkulün Yıldızları Seçildi
  Kentlere iz bırakan mimari projelerin yarıştığı ve gayrimenkul sektörünün en prestijli ödül törenlerinden biri olan Sign of the City Awards (SotCA) geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirildi.
  9.1.2020
Bizi Takip Edin :
App Store Google Play Store Müşteri Hizmetleri İletişim Formu
E-Bültene Kaydol :
Kurumsalkiraci.com © 2017-2020 Sitemizde kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, kurumsalkiraci.com'un bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz