Asgari ücret görüşmelerinde konuşulan rakam, işverenlere çok yüksek ge

Asgari ücret görüşmelerinde konuşulan rakam, işverenlere çok yüksek ge
Tarih : 10.12.2021
  • Linkedin'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
  • Eksilt
  • Artır
  • Yazdır

Investing.com - Asgari ücret görüşmelerinin 3. turu bugün Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunda (TİSK) devam ediyor. Toplantı öncesi açıklama yapan Başkan Özgür Burak Akkol, kendilerine çok yüksek gelen rakamlardan söz edildiğini, ancak net bir rakamın telaffuz edilmediğini söyledi.
2022'de geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için sendika, işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk görüşmeyi 1 Aralık'ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde yaptı.
İlk toplantıda konuşan TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, ilk defa enflasyon üzerinde bir artışın olmasını işverenlerimiz de kabul ediyor. Vergi oranlarının indirilmesi konusunda da mutabıkız, açıklamasını yaptı.
İkinci toplantı 7 Aralık'ta TÜRK-İŞ'in ev sahipliğinde gerçekleşti. Genel Başkan Ergün Atalay, TÜİK'in açıkladığı %21'lik enflasyonla temel gıda maddelerine gelen enflasyonun çok farklı olduğunu, gıda ürünlerine %40'ları aşan zamlar yapıldığını belirtti. Atalay, 7 milyona yakın insanın asgari ücretle geçindiğini, bu ücretin önceden en düşük ücreti belirlediğini ancak son yıllarda geçim ücreti olduğunu belirtti.
Üçüncü toplantı bugün Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunda (TİSK) gerçekleştiriyor. İşveren tarafı, konuşulan rakamların yüksekliğine ilk toplantıda da dikkat çekmişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin 2022'de asgari ücret ne kadar olmalı sorulu ankete verilen cevaplarda işveren ile profesyonellerin arasında uyuşmazlık olduğunu belirtmiş, "İşverenlerin %34'ü 3500 ila 3750 TL arasında olması gerektiğini söylerken profesyonel yöneticiler olan kesim çok uçuk, 6000 TL üzerinde rakamdan bahsediyor. Profesyonel yöneticiler iş verenler arasında ciddi fark var." açıklamasını yapmıştı.
Sendika ve işçiler resmi enflasyon oranının düşük olduğu, pazar fiyatlarının bunun iki katı olduğunu ve buna göre adil bir karar verilmesi gerektiğini üç toplantıda da dile getirdi. Dört toplantı olarak planlanan görüşmelerin gelecek toplantıda karara bağlanması bekleniyor.
Yazar: Deniz Engin

En Yeni İçerikler
Kurumsalkiracı A.Ş.
Kurumsalkiraci.com © 2017-2024 Sitemizde, kullanıcılar tarafından sağlanan ilanlar, bilgiler, içerikler ve görsellerin doğruluğu, orijinalliği ve güvenilirliği konularında sorumluluk giriş yapan kullanıcılara aittir. Sitemiz, bu içeriklerin doğruluğunu garanti etmez ve bu içeriklerle ilgili herhangi bir sorumluluk taşımaz. Sitemizin amacı, kullanıcılarına platformda ilanlarını yayınlama ve görüntüleme imkanı sunmaktır. Paylaşılan içeriklerin bütün sorumluluğu içeriğin oluşturucusuna aittir. Eğer bir içerik hakkında soru öneri ve şikayetiniz varsa veya daha farklı konularda bilgi almak veya sorularınızı sormak isterseniz, iletişim bilgilerimizi kullanarak Kurumsalkiraci.com ekibi ile iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Kurumsalkiraci.com'a olan ilginiz için teşekkür ederiz!