Beko, Cumhuriyetin 100. yılında 100 kadın bayi hedefine ulaştı

Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer, "Mesleğin cinsiyeti olmaz diyoruz, nihai hedefimiz ekosistemimizdeki kadın oranını, bayi kadın şeklinde bir ifadeyi kullanmamıza gerek kalmayacak seviyelere taşımak" dedi
Beko, Cumhuriyetin 100. yılında 100 kadın bayi hedefine ulaştı
Tarih : 17.11.2023
  • Linkedin'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
  • Eksilt
  • Artır
  • Yazdır

 İSTANBUL (AA) - Kadınları girişimciliğe teşvik etmeyi ve bayi ekosistemindeki kadın oranını artırmayı amaçlayan Beko 100 Kadın Bayi projesi, Cumhuriyetin 100. yılında 100 bayi kadın hedefine ulaştı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Beko, kadınları girişimciliğe teşvik etmek ve bayi ekosisteminde kadın temsiliyetini artırmak üzere 2019'da başlattığı Beko 100 Kadın Bayi Projesi'nde ilk hedefine ulaştı.

Beko'nun 100 kadın bayisi Cumhuriyetin 100. yılına özel olarak Ankara'da düzenlenen 3. Beko Kadın Bayi Zirvesi'nde bir araya geldi. Bayiler, Arçelik ve Beko yöneticileriyle birlikte Anıtkabir'i ziyaret etti.

Açıklamada etkinlikteki konuşmasına yer verilen Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer, özellikle Anadolu'da sosyal ve ekonomik hayatın şekillenmesinde bayilerin önemli rolü olduğunu aktardı.

Projeye başladıkları satış teşkilatının belkemiğini oluşturan bayi ekosisteminde kadın oranının yüzde 1'in altında olduğunu belirten Dinçer, '4 yıl içinde bu oranı yüzde 10'a yükselttik. Cumhuriyetimizin 100. yılında 100 kadın bayi hedefimize ulaşmış olmaktan büyük bir gurur duyuyoruz. Bugün 102 kadın bayimizin, 117 mağazası bulunuyor. Koç Holding öncülüğünde destekçisi olduğumuz Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Nesiller Boyu Eşitlik Platformu taahhütlerimiz arasında Beko bayileri arasındaki kadın oranını 2026'ya kadar yüzde 25'e yükseltmek de bulunuyor. Bayilerimiz böyle bir taahhüdün parçası olarak dünya kadınlarına da ilham veriyor.' ifadelerini kullandı.

- 'Bayilerdeki kadın istihdamını da artırıyor'

Dinçer, bayilerin, yarattıkları ekonomik değer ve istihdamla ekonomiye önemli katkı sağladığına dikkati çekerek, böyle bir yapıda daha fazla kadının yer almasının, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması yolunda çok önemli bir adım olduğunu aktardı.

Halihazırda kadın bayilerin sağladığı istihdamın yarısından fazlasını yine kadınların oluşturduğunu vurgulayan Dinçer, 'Böylece proje bayilerdeki kadın istihdamını da arttırıyor. Kadınlar birbirlerine rol model olarak da başarıyı birlikte büyütüyor, çarpan etkisiyle güçlü bir dönüşüm yarattığımıza inanıyorum. Mesleğin cinsiyeti olmaz diyoruz, nihai hedefimiz ekosistemimizdeki kadın oranını, bayi kadın şeklinde bir ifadeyi kullanmamıza gerek kalmayacak seviyelere taşımak.' görüşlerini kaydetti.

- Sınırların ötesine geçen kadınlar

UN Women Türkiye Ülke Direktör Yardımcısı Zeliha Ünaldı ve yazar-girişimci Şermin Yaşar'ın katılımıyla Sınırların Ötesine Geçen Kadınlar Paneli düzenlendi.

Ünaldı panelde, BM Kadın Birimi'nin (UN Women), Nesiller Boyu Eşitlik Forumu altında, toplumsal cinsiyet eşitliğine gidilen yolda, daha hızlı yol alabilmek için 6 kritik alanda küresel eylem koalisyonları oluşmasına aracılık ettiğini vurguladı.

Toplumsal cinsiyet eşitliği için teknoloji ve inovasyonun bu eylem koalisyonlarından birisi olduğunu, giderek dijitalleşen dünyada eşitlik için kilit öneme sahip olduğunu aktaran Ünaldı, 'Koç Holding'in liderlik ettiği bu koalisyon, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasının önündeki engellerin kaldırılması amacıyla teknoloji ve inovasyon alanında dönüştürücü müdahaleler ve somut projeler üzerinde çalışıyor. Bu çerçevede, Beko'nun uygulamakta olduğu 'Kadının İşi, Gücü Projesi' kadınların ekonomik olarak güçlenmesi ve teknoloji alanında da potansiyellerinin görünür kılınması açısından örnek bir girişimdir. Toplumsal cinsiyet eşitliğine ulaşmak için bu çabaları hep birlikte hızlandırmak ve daha geniş kapsamlı bir etki yaratmak için dayanışma içerisinde olmalıyız.' açıklamasında bulundu.

Yazar-girişimci Şermin Yaşar da 'Benim gördüğüm, çocukların nasihatten çok iyi örneklere ihtiyacı var. Bir kadın, anne ve bir kız çocuğu olarak elimden geldiğince hayallerimi gerçekleştirmeye, yapabileceklerimi sürekli artırmaya ve iyi örnek olmaya çalışıyorum. Ben de bir esnaf torunuyum. Bu sebeple öykülerimde de hep esnaf hikayeleri vardı. Örneğin bugün 700 bin baskı yapmış olan Dedemin Bakkalı çok sevilen bir kitap. Kitabımın kahramanı hayalleri olan ve onları gerçekleştirmeye çalışan bakkal çırağı bir kız çocuğu. Hikayelerimde cinsiyetçi kalıplara sığmayan, kendilerini bununla sınırlamayan kahramanlar var.' ifadelerini kullandı.

Beko bayileri Aysel Kahvecioğlu, Ebru Akan ve Çiğdem Karadağ Soba'nın da ilham veren öykülerini paylaştıkları zirvede, çeşitli kategorilerde başarılı olan bayilere de ödülleri takdim edildi.

- Bugüne kadar 10 binden fazla başvuru yapıldı

Verilen bilgiye göre, Beko'nun girişimci kadınlara destek vermek üzere 2019'da başlattığı proje, bugüne kadar büyük ilgi gördü ve 10 binden fazla başvuru aldı.

Başvurular öncelikle bölgedeki bayi ihtiyacına bakılarak değerlendiriliyor ve sektör deneyimi aranmıyor.

Proje kapsamında kadın girişimciler, mağaza keşif ve altyapısından başlayarak, mentörlük ve eğitime, satış ve pazarlamadan, depolamaya kadar birçok teşvik ve destekten yararlanıyor.

Kira desteği, 2 yıl süreli ilave prim desteği, reklam ve tanıtım alanında desteklerden yararlanan bayiler, Yeni Nesil Liderlik eğitimi de alıyor. Proje kapsamında 2023'te bayi ve çalışanlarından oluşan 372 kişiye yüz yüze ve online eğitimler verildi.

En Yeni İçerikler
Kurumsalkiracı A.Ş.
Kurumsalkiraci.com © 2017-2024 Sitemizde, kullanıcılar tarafından sağlanan ilanlar, bilgiler, içerikler ve görsellerin doğruluğu, orijinalliği ve güvenilirliği konularında sorumluluk giriş yapan kullanıcılara aittir. Sitemiz, bu içeriklerin doğruluğunu garanti etmez ve bu içeriklerle ilgili herhangi bir sorumluluk taşımaz. Sitemizin amacı, kullanıcılarına platformda ilanlarını yayınlama ve görüntüleme imkanı sunmaktır. Paylaşılan içeriklerin bütün sorumluluğu içeriğin oluşturucusuna aittir. Eğer bir içerik hakkında soru öneri ve şikayetiniz varsa veya daha farklı konularda bilgi almak veya sorularınızı sormak isterseniz, iletişim bilgilerimizi kullanarak Kurumsalkiraci.com ekibi ile iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Kurumsalkiraci.com'a olan ilginiz için teşekkür ederiz!