Metro Türkiye'den, Depozito Toplama Projesi ile geri dönüşüme destek

Metro Türkiye, Kozyatağı mağazasındaki Depozito Toplama Projesi ile hem makine ile hem de manuel olarak depozito toplamaya ve şişelerin geri dönüşümüne iş ortaklarıyla katkı sağlamaya başladı
Metro Türkiye'den, Depozito Toplama Projesi ile geri dönüşüme destek
Tarih : 2.2.2023
  • Linkedin'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
  • Eksilt
  • Artır
  • Yazdır

 İSTANBUL (AA) - Metro Türkiye, Kozyatağı mağazasındaki Depozito Toplama Projesi ile hem makine ile hem de manuel olarak depozito toplamaya ve şişelerin geri dönüşümüne iş ortaklarıyla katkı sağlamaya başladı.

Şirket açıklamasına göre, 1990'dan bu yana sürdürülebilirliği tüm işlerinin merkezine koyan ve bu alanda öncü projeler geliştiren Metro Türkiye, geri dönüşüm ve atık azaltımı alanında yeni bir çalışmasını daha hayata geçirdi.

Cam, alüminyum ve pet şişelerin manuel ve makine yolu ile toplandığı projede ilk etapta bir yıl içerisinde yaklaşık 3,5 milyon şişenin geri dönüşüme kazandırılması hedefleniyor. Bu proje ile ambalaj atıklarının doğaya kazandırılmasının yanında toplumdaki geri dönüşüm bilincinin artırılması da amaçlanıyor.

Depozito Toplama Projesi ile 2024'te Çevre Ajansı tarafından yürürlülüğe girecek olan Depozito Yönetim Sistemi'nin ön hazırlığını yapan ve projeyle sektöre yön gösteren Metro Türkiye, aynı zamanda geri dönüşüme gönderilen her 10 şişe için 2 TL değerinde tüm mağazalarında geçerli kupon sunduğu bir kampanya da başlattı.

- 'Türkiye'de bir ilk olarak makine ve manuel depozito toplama alanı'

Açıklamada görüşlerine yer verilen Metro Türkiye CFO'su Aslı Aracıoğlu, sürdürülebilir bir gelecek için toplumsal bilinç düzeyinin yükselmesi gerektiğini belirterek şunları kaydetti:

'Sürdürülebilirlik çalışmalarımızı sadece kendi operasyonlarımız ile sınırlı tutmuyor, müşterilerimizi ve tedarikçilerimizi de dahil ettiğimiz bir strateji izliyoruz. Bu vizyonumuzla perakende sektörüne öncülük ettiğimiz sürdürülebilirlik projelerimize bir yenisini daha ekledik. Toplumda çevresel sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm bilincinin artmasını amaçladığımız Depozito Toplama Projemizde, Çevre Ajansının hayata geçireceği Depozito Yönetim Sistemi'nin öncesinde, pilot mağaza olarak seçtiğimiz Kozyatağı mağazamızdaki depozito toplama alanımızı projemize sponsor olan Mey/Diageo, Şişecam, Üçge İeco ve Fayda Yazılımın katkılarıyla hizmete açtık.

Mevcut depozito sistemlerinde sadece makine yardımıyla ambalaj atıkları ve şişeler ayrı ayrı geri dönüşüme gidiyordu. Biz, Türkiye'de bir ilk olarak hem makine ile hem de manuel olarak topladığımız depozitolar ile daha fazla atığın doğaya kazandırılarak geri dönüştürülmesini hedefliyoruz.

En önemli iş ortaklarımız olan yeme-içme sektörü işletmeleri Kozyatağı mağazamızdaki depozito toplama alanımıza manuel olarak tek seferde çok daha fazla depozitolu şişeyi geri dönüşüm için geri getirebilecek. Operasyonel süreç ve müşteri hassasiyetini ölçümlemek anlamında önemli bir fırsat olarak gördüğümüz bu öncü proje, müşterilerimizin katılımıyla etki alanını büyütecek.'

- Metro Türkiye markalı ürünlerde son 4 yılda yaklaşık 52 ton plastik tasarrufu

Çevresel etkisi yüksek olan plastik ambalajların ağırlıklarının azaltılması çalışması kapsamında da 2019'dan bu yana Metro markalı ürünlerin ambalajından yaklaşık 52 ton plastik azaltımı sağlayan Metro Türkiye, kendi markalı ürünlerinde de plastik yerine daha çevreci alternatiflerin kullanımını artırmayı hedefliyor.

Metro Türkiye çevresel etkisi yüksek olan plastik kullanımını azaltmak amacıyla 2021'de Metro markalı ürün ambalajlarının yüzde 84'ünde doğaya ve insan sağlığına zararları olan PVC/PVDC malzemeleri daha çevreci ambalaj malzemeleri ile değiştirmişti.

Metro Türkiye, 2023'te ise Metro markalı ürünlerin tamamında bu değişimi gerçekleştirerek daha çevreci ambalajlı ürünler rafa sunmayı hedefliyor. Son olarak, kendi markası Rioba ile yüzde 50 geri dönüştürülmüş plastikten oluşan 'Çevre Dostu Şişe’' ile 0,75 litre sularını da raflara getirdi.

Sürdürülebilirlik misyonu doğrultusunda sadece plastik azaltımı ve geri dönüşümü ile sınırlı kalmayan Metro Türkiye, tek kullanımlık plastik ürünlere alternatif olacak yüzde 100 geri dönüştürülebilir, kompostlanabilir veya yeniden kullanılabilir kendi markalı ürün oranını 2023'te yüzde 55'e ulaştırma hedefini 2022 yılı itibarıyla geçerek yüzde 59'a ulaştı.

2025 yılı itibarıyla ise Metro markalı ürünlere ek olarak tedarikçi markalı ürünlerin tamamında tek kullanımlık plastiğe alternatif materyal kullanımı hedefleniyor.???????

En Yeni İçerikler
Kurumsalkiracı A.Ş.
Kurumsalkiraci.com © 2017-2024 Sitemizde, kullanıcılar tarafından sağlanan ilanlar, bilgiler, içerikler ve görsellerin doğruluğu, orijinalliği ve güvenilirliği konularında sorumluluk giriş yapan kullanıcılara aittir. Sitemiz, bu içeriklerin doğruluğunu garanti etmez ve bu içeriklerle ilgili herhangi bir sorumluluk taşımaz. Sitemizin amacı, kullanıcılarına platformda ilanlarını yayınlama ve görüntüleme imkanı sunmaktır. Paylaşılan içeriklerin bütün sorumluluğu içeriğin oluşturucusuna aittir. Eğer bir içerik hakkında soru öneri ve şikayetiniz varsa veya daha farklı konularda bilgi almak veya sorularınızı sormak isterseniz, iletişim bilgilerimizi kullanarak Kurumsalkiraci.com ekibi ile iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Kurumsalkiraci.com'a olan ilginiz için teşekkür ederiz!