Ticari Gayrimenkul Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Ticari gayrimenkul uzmanlık isteyen bir konudur. Diğer emlak çeşitlerinden daha detaylı ve ufak özelliklerin rakamları diğerlerine göre çok daha fazla değiştirir.
Ticari Gayrimenkul Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
Tarih : 17.11.2023
 • Linkedin'da paylaş
 • Whatsapp'da paylaş
 • Eksilt
 • Artır
 • Yazdır

Yatırımcıların ticari gayrimenkul alarak karlı yatırım yapmak amaçlarında olduğu bilinmektedir. Konut, arsa, işyeri gibi taşınmazlar ticari gayrimenkul olarak değerlendirilebilmektedir. Yatırım yapacağınız, satın alacağınız ticari gayrimenkullerin prim yapabilmesi gerekmektedir. Gayrimenkulün bulunduğu konumda her zaman değer artışı olmalı, kira getirisinin durumu alım aşamasında oldukça önemli konulardır. Kira getirileri standart konutlara göre çok daha fazla olan ticari gayrimenkullerdir. Ticari gayrimenkuller ayrıca standart konutlara göre bakım açısından da daha az masraflara sahip olabilmektedir. Kaldı ki satın aldığınız, yatırım yaptığınız ticari gayrimenkulleri kiralayanlar kendi markalarına, kurumsal yapılarına göre gayrimenkulünüzün bakımlarını yapacak ve dizaynını en kaliteli malzemelerle süsleyecektir. Diğer bir dipnot ise ticari gayrimenkullerde, ticari stopaj ödemeleri, kiralanan gayrimenkulünüzdeki kiracı tarafından ödenmektedir.

Dükkanlarımızı Görmek İçin Tıklayın

Ticari Gayrimenkul Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Şayet yatırım yapmak istediğiniz ticari gayrimenkul dükkan veyahut mağaza ise kesinlikle ilk olarak satın alınacak olan yerin yerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Daima değer artışı olabilecek ve özellikle yaya yolunda bulunan gayrimenkullerin tercihi daha iyi olacaktır. Tabi yatırımınızda çok daha uzun vadeli bir yatırım düşünüyorsanız bölgedeki gelecekte yapılabilecek yatırımlar, projeler ve nüfusun artışı gibi değerlendirmeler de yapılabilmelidir. Bu gibi durumlar profesyonellik gerektirmektedir. Sizlerde yatırım yapmak istediğiniz yerlerde Kurumsal Kiracı A.Ş. (
www.kurumsalkiraci.com ) firmamızın web sitesinde bulunan danışmanlarından destek alabilirsiniz.

Ayrıca satın almayı planladığınız ticari gayrimenkul yatırımcılarının iş yeri vasfı taşıyan dükkanları satın almaları, bu dükkanlar için daha rahat, kolay kiracı bulmaları veyahut satmak istedikleri zaman da daha hızlı alıcıları bulmasını sağlayacaktır. Mülkün tapusunda kat mülkiyetinin yazması, alınmış olan ticari gayrimenkulün değerinin çok daha fazla artmasına yarar sağlayabilmektedir.

Devren satılık bir ticari gayrimenkule yatırım yapacaksanız, depo, bodrum gibi alanları bulunan iş yerlerinde alım yapmadan önce bu alanların tapusunda bulunup, bulunmadığı da kontrol edilmelidir. Bazı durumlarda ticari gayrimenkullerde malesef depolar, bodrum katları iskan alınıp sonradan eklenebilmektedir. Bu gibi durumlar ile karşılaşıldığında iskan durumunun bozulması olabilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ticari gayrimenkul profesyonellik ister. Sizlerde Kurumsal Kiracı A.Ş. (
www.kurumsalkiraci.com ) portalında yer alan uzman danışmanlarla irtibata geçerek destek alabilirsiniz.

Dükkanlarımızı Görmek İçin Tıklayın

Ticari Gayrimenkul Uzmanlık İster

Uzmanlık konusundan kısa bir örnek ile bahsedecek olursak. Basit bir şekilde aynı metrekareye sahip iki dükkanı ele aldığımızda, iki dükkanımızda 200 m2 olsun. Baca ise sadece tek bir dükkanda yer alsın. Bu durumda bacası olmayan dükkan kurumsal gıda gfirmaları tarafından tercih edilmeyecek bir dükkan olacaktır. Bu durum ise bazı bölgelerde özellikle kira getirisine etki etmekte ve getiriyi düşürmekte olacaktır. Satış fiyatını da aynı şekilde etkileyecektır. Bu örneğin haricinde, bacanın yanına cephe, tavan yüksekliği, ön kullanım, iskan, en çok tercih edilen metrekare özellikleri de gelmektedir.

Farklı bir alandan örnek vermemiz gerekirse, satın almak için bir depolama alanı veya fabrika aradığınızı varsayalım. Kamyon, Tır rampaları tamamen herşey düşünülmüş olan satın alınacak olan tesisin yolu büyük araçların geçebileceği yüksekliklerde değil, dönüş manevralarına uygun değilse ne yapacaksınız? Satın alım sırasında bu yol detayını düşünmek aklınıza gelir miydi?

Dükkanlarımızı Görmek İçin Tıklayın

Bu ve bunun gibi pek çok farklı örnek ile profesyonel bakımdan satın alınacak olan ticari gayrimenkulün alımı öncesi ve esnasında dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Sizlerde sitemizde yer alan yüzlerce ilan arasından ticari gayrimenkulleri inceleyebilir ve her zaman sitemizde sizlere hizmet vermek için bulunan danışmanlardan hizmet alabilirsiniz.

Dükkanlarımızı Görmek İçin Tıklayın

Kurumsal Kiracı A.Ş. (
www.kurumsalkiraci.com ) sayesinde tek tek ticari gayrimenkul arama derdine son. Hepsi tek bir çatı altında sizlerin onları fark etmenizi bekliyor.

En Yeni İçerikler
 • Simit Sarayı kiralık yerim var
  Kiralık yerim var diyorsanız ilanlarınızı tüm Banka ve Kurumsal Firmalara hemen ulaştıran Kurumsalkiraci.com'u keşfedin.
  30.06.2024
 • Mado kiralık yerim var
  Kiralık yerim var diyorsanız ilanlarınızı tüm Banka ve Kurumsal Firmalara hemen ulaştıran Kurumsalkiraci.com'u keşfedin.
  29.06.2024
 • Alaçatı Muhallebicisi kiralık yerim var
  Kiralık yerim var diyorsanız ilanlarınızı tüm Banka ve Kurumsal Firmalara hemen ulaştıran Kurumsalkiraci.com'u keşfedin.
  26.06.2024
Kurumsalkiracı A.Ş.
Kurumsalkiraci.com © 2017-2024 Sitemizde, kullanıcılar tarafından sağlanan ilanlar, bilgiler, içerikler ve görsellerin doğruluğu, orijinalliği ve güvenilirliği konularında sorumluluk giriş yapan kullanıcılara aittir. Sitemiz, bu içeriklerin doğruluğunu garanti etmez ve bu içeriklerle ilgili herhangi bir sorumluluk taşımaz. Sitemizin amacı, kullanıcılarına platformda ilanlarını yayınlama ve görüntüleme imkanı sunmaktır. Paylaşılan içeriklerin bütün sorumluluğu içeriğin oluşturucusuna aittir. Eğer bir içerik hakkında soru öneri ve şikayetiniz varsa veya daha farklı konularda bilgi almak veya sorularınızı sormak isterseniz, iletişim bilgilerimizi kullanarak Kurumsalkiraci.com ekibi ile iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Kurumsalkiraci.com'a olan ilginiz için teşekkür ederiz!